היצירה לב הטיפול בעריכת ד"ר רונן ברגר

"היצירה – לב הטיפול", ספר חדש בעריכת ד"ר רונן ברגר, ראש המסלול לדרמה תרפיה במכללה האקדמית לחברה ואמנויות, נותן הזדמנות להצביע על המחקר והפיתוח התוסס של תחום הטיפול באמנויות בישראל. הספר מציג תאוריות ומודלים חדשניים, פרי יצירתם ופיתוחם של מטפלים ישראליים, שחלקן כבר מוכרות ומיושמת בעולם.

טיפול תוך שימוש בדמיון ("המרחב הפנטסטי"), משחק ספונטני, תיאטרון בובות בהשראת טוטם, פסיכודרמה היונקת מפסיכולוגיה חיובית ואפילו שימוש בטבע לטיפול. 14 תזות, פרקטיקות ותכנים פורצי דרך, ישראלים כולם מוצגים בספר חדש בעריכת ד"ר רונן ברנר, ראש ה MAלדרמה תרפיה במכללה האקדמית לחברה ואמנויות. הספר מציג תיאוריות ומודלים חדשניים בדרמה תרפיה, טיפול בתנועה, פסיכודרמה, טיפול במוזיקה, ביבליותרפיה וטיפול באמנות חזותית, ומציג גם שיטות ומודלים חדשים מתחומים קרובים כמו הטבע תרפיה והפוטותרפיה.

הוא מזמין את המטפל להרחיב את ארגז הכלים שלו ואת התפיסות שבהן הוא מעגן את עבודתו, ומכאן גם להרחיב, לשפר ולפתח את יכולותיו כמטפל באמנויות. זהו הספר הראשון והיחיד עד כה שמביא מכלול שכזה, ושמתבסס כל כולו על ניסיונם ויצירתם של מטפלים ישראלים בכירים. הספר מתאים לאנשי מקצוע מתחומי הטיפול, הייעוץ, החינוך, הקהילה והרווחה אשר רוצים להרחיב ולהעמיק את דרכי עבודתם בכלל ובדרכים יצירתיות בפרט.

"אישית ומתוך ניסיוני כמטפל, כמורה וכמדריך" אומר ברגר "אני מאמין כי מטפל שפיתח יכולת לנוע ולשלב בין תחומי משחק ויצירה מגוונים יכול לפגוש את המטופל ביתר קלות בשפה ובצורה שמתאימים לו. משם הוא יכול גם לעזור למטופל להרחיב את השפות שלו, להתקדם ולהתפתח. האפשרות לשלב בטיפול שפות ותהליכי יצירה שונים יכולה לעזור למטופל לשפר את יכולת התנועה שלו בין מצביbeing  ("להיות") ל-doing("לעשות") ובכך תורמת לפיתוח גמישות, לוויסות עצמי, לתהליכי רפלקציה, למודעות ולהגשמה עצמית"

הספר בנוי מארבע יחידות. היחידה הראשונה, "יסודות הטיפול מבוסס האמנויות", כוללת שלושה פרקים המציגים את שלושת הבסיסים של הטיפול מבוסס האמנויות: המרחב הפנטסטי, המשחקיות והטקס. היחידה השנייה, "האמנויות – משאב להתפתחות וריפוי", כוללת שלושה פרקים המציגים מודלים טיפוליים שהעשייה היצירתית-אמנותית-הופעתית (performance) עומדת במרכזם ומהווה את שפתם העיקרית.

היחידה השלישית, "מודלים לטיפול מבוסס אמנויות – יישומים באוכלוסיות מסוימות", כוללת מודלים מבוססי אמנויות שתהליך התפתחותם ויצירתם התמקד ביישום עם אוכלוסייה ספציפיות ולקידום תהליכים טיפוליים מסוימים . היחידה הרביעית והאחרונה, "שיטות חדשות בטיפול מבוסס אמנויות", כוללת שני פרקים המציגים מודלים ושיטות חדשות בתחום, בניהם את שיטת הטבע תרפיה שברגר ייסד ופיתח.

© 2015 Sofarider Inc. All rights reserved. WordPress theme by Dameer DJ.