"המטאפורה המרפאת על הבמה" התמודדות עם מצבי לחץ וטראומה באמצעות פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק

5 בפברואר 2016 08:30 - 14:30

פלייבקיום העיון יעסוק לראשונה בבניה ובשיקום כוחות נפשיים במצבי לחץ ופוסט טראומה מתוך הזווית הייחודית של הפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק וההתערבויות החדשניות והיצירתיות שהיא מציעה ברמת הפרט, הקבוצה והקהילה. בין השאר, יוצגו אפשרויות שונות לבניית רצפי חוויית עצמי, התערבויות קבוצתיות וקהילתיות, העצמה ראשונית ושניונית ושימוש במשחקיות ליצירת קשר מחודש של האדם עם מקורות החוסן הנפשי שלו. ​

פרופ' מולי להד יציג זווית התבוננות חדשה אודות הדמיון והיצירתיות כמקורות חשובים להפנמה במצבי חוסר אונים, המאפיינים גרעין בבניית חוויה פוסט טראומטיות רבות. בנוסף, יערכו סדנאות התנסויות על ידי צוות המרצים במכון של התערבויות שונות במצבי לחץ וטראומה בשימוש בהיבטים שונים של הפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק.

ברמת התמודדות הפרט, יבחנו האופנים בהם הפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק יוצרת מרחב פוטנציאלי משחקי סביב תכנים טראומטיים  – דבר המאפשר ביטוי סימבולי ועיבוד שלהם בצורה אפשרית יותר לעיכול ולהפנמה מחדש.

ברמת הקבוצה יודגמו ההשפעות הפוטנציאליות על יצירת קבוצות עיבוד תכנים טראומטיים מיטיבות מתוך המעברים בין ההזדמנות "לשחק את האחר", לבחון ולתרגל את החוויה והיכולת להתבונן על המציאות מנקודת ראותו, לבין "לתת לאחר לשחק אותי" – לעשות שימוש באחר לשם הרחבת פרספקטיבת ההסתכלות של העצמי. תהליך זה מספק לחברי הקבוצה אימון מתמשך באמפתיה ובהבנה של האחר ועמידה על הסיפוק, הקשיים והשאיפה לתיקון הכרוכים בכך. כל זאת מתוך פעולה דרמטית, אילתור ומשחק.

ברמת הקהילה יבחנו תהליכים של "העצמה ראשונית" – בניית קהילה מיטיבה ותומכת להתמודדות עם מצבים טראומטיים מתוך התנסות מתמשכת בפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק, ושל "העצמה שניונית" – העצמת הקהילה החולקת תכנים טראומטיים כקהל במפגש תיאטרוני עם קבוצת הפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק.

לפרטים והרשמה:
ניר 052-8988742, מייל- playback.therapy1@gmail.com

תכנית יום העיון

08:30-09:00 – הרשמה וקפה של בוקר
9:00-9:10 פתיחה – רונן קובלסקי

9:10-11:00 הרצאה – דמיון ויצירתיות כמקור להפנמה במצבי מצוקה ומצבים

טראומטיים – פרופ' מולי להד

11:00-12:15 סדנאות במקביל ע"י מרצי המכון:

  1. "הטבע כמטאפורה מרפאת בעבודה טיפולית במצבי טראומה" – גלילה אורן טבצ'ניקוב
  2. Falling in spaces: עצמיים מרובים ודיסוציאציה בפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק – פזית אילן ברקוביץ'
  3. מושג "המטאפורה המרפאת" כפי שבאה לידי ביטוי בספור התנכ"י – יהודית מנדלבום
  4. הומור כמטאפורה מרפאת – ניר רז
  5. "להחזיר את הסיפור הביתה" – אפרת עשירי

12:15-12:40 הפסקת צהרים

12:40-13:40 המשך סדנאות

14:00-14:30 דיון מסכם – "המטפורה המרפאת על הבמה" פרופ' מולי להד ורונן קובלסקי

לפרטים והרשמה:
ניר 052-8988742, מייל- playback.therapy1@gmail.com

 

© 2015 Sofarider Inc. All rights reserved. WordPress theme by Dameer DJ.