דלג לתוכן

"הפסיכודרמה עבורי זו הזדמנות, לעשות שינויים קטנים שישאירו הדים גדולים, אדוות, להרבה מאוד מעגלים והיא נוכחת בחיי בחיבור ישיר לעולם הרוח היהודית ממנו אני באה, אני רואה חיבור מאוד מדויק בין עולם האמונה והיהדות לבין היופי והכוח של הפסיכודרמה."

 

הייעוד המקצועי שלנו, מתחיל הרבה לפני שאנו מגשימים את החלום שלנו.

סיפורה של עדנה זוהר דהרי, הוא דוגמה לניצוץ של חלום שצמח בתוכה, עד שהפכה מגננת בחינוך המיוחד לבעלת תואר שני בטיפול בפסיכודרמה הצועדת בדרך מרגשת וחדשה. עדנה נישאה בגיל 28, היא אם לשבעה ילדים. היא החלה את דרכה המקצועית  כגננת בחינוך המיוחד.

בראיון, חולקת איתנו עדנה את סיפור חייה מעורר ההשראה, המוכיח כי אין דבר העומד בפני החלום וכי אין שום מכשול שיכול לנצח רצון עוצמתי.

המסע ללימודי טיפול בפסיכודרמה

"מאז ומעולם ידעתי שאעסוק בחינוך מיוחד, המסלול שלי היה ברור, אולם  במהלך לימודי לתואר הראשון החלו להופיע בעיות ראייה שהלכו והחמירו עם הזמן. 

יכולת הראיה שלי  הלכה והתדרדרה אך סירבתי לצאת  מהארון כבעלת נכות,  לא הסכמתי לקבל את העובדה שאני בעלת לקות מסוימת.לא סיפרתי לאף אחד, רק המשפחה הקרובה ידעה.  ניסיתי להמשיך בחיי ולהתכחש ללקות,  התכחשתי  לכל הרופאים והאמנתי שימצא פתרון… בסופו של דבר. הבנתי שאני צריכה להשלים עם העובדה הזאת, שהקשתה עלי לעבוד ,היה לי מאוד קשה, הייתי קוראת טקסטים לילדים, מתבלבלת וטועה, ולכן החלטתי לעבור ולעבוד עם ילדי הגן. למדתי בעל פה את הסיפורים, והצלחתי לפצות על הלקות בכישרונות שהיו חבויים בי. 

גיליתי את הכישרון הבימתי שלי, להצחיק, לרגש. הייתה לי במה משלי בגן, לשחק, ליצור ולעבוד אחרת, הכנסתי לכל הסיפורים והשירים את האישיות שלי, את השמחה והצחוק, כך שהבמה ליוותה אותי מתחילת דרכי. 
האהבה שלי לתיאטרון והבמה התפתחה במהלך השנים לתשוקה לפסיכודרמה, לאחר שחוויתי את העוצמה של הפסיכודרמה בצפייה בהפקת תיאטרון שעסקה בפסיכודרמה, כבר אז, הבנתי את כוחה של הפסיכודרמה לשנות חיים.

החוויה נחרתה בי, והחלום החל להתרקם, אך רק התחלתי את חיי כאם צעירה, שאובחנה עם 100 אחוז נכות לצמיתות בשתי העיניים.

בעלי ואני, עברנו ליישוב בשומרון, השקעתי את האנרגיות במשפחתי ובעבודתי בגן. כשכבר נפלה ההחלטה ללכת וללמוד, הבנתי שעלי להשלים שעות של לימודי תיאטרון. נרשמתי ללימודי משחק בכדי להגשים את החלום שלי לעסוק בפסיכודרמה.

תיאטרון הוא למידה מתמדת על העצמי,  להיכנס לדמויות, להבין איך אני יכולה לשנות חלקים בתוכי,  להיות בכמה כובעים, להתבונן ולצמוח.

שתפי בחוויית הלימודים בתואר השני.

הלימודים היו עבורי תהליך מופלא, הן ברמה האישית והן ברכישת המקצוע. אלו לימודים מאוד עמוקים, בהם כל אחת עוברת מסע אישי וקבוצתי.
יש דינמיקה מאוד מיוחדת  אשר נוצרת בקבוצת הלימוד. כל אחת לומדת המון על עצמה, דרך ההתנסויות ודרך הקבוצה.

זו הייתה תקופה מרגשת של תהליכים שחווינו כקבוצה, ותהליכים אישיים עמוקים,  שעברנו כאינדיבידואלים. זה שהגעתי בגיל  שבו כבר עברתי מסע חיים, עזר לי, הרגשתי מאוד שלמה ובטוחה במקום שלי, מקום בטוח שאפשר לי לקבל מכל מרצה  ומכל קורס ערך אמיתי. הגעתי בפניות מלאה ופשוט נהניתי מהלימודים, גמעתי אותם.

כן,  הם היו תובעניים, ללא ספק, אך זה היה תהליך אמוציונלי, מאוד מאוד עמוק שנגע בכל מיני רבדים אך הגעתי פתוחה ובשלה לתהליך הנפלא שחוויתי.

האם לקות הראייה הקשתה עלייך ללמוד?

היה מאתגר, כן, כי לקרוא מאמר למשל, עבורי זו משימה מורכבת יותר, אני צריכה לשבת מול המסך עם תוכנת הגדלה, זום טקסטים עם טלוויזיה במעגל סגור, או עם זכוכית מגדלת, אני לא מרכיבה משקפיים אז לא רואים עלי שאני לא רואה ואז קורה מצב שהמרצה אפילו שוכחת, שאני לא רואה אז מצד אחד אני חושבת, מה, את לא זוכרת שאני לא רואה? מצד שני זה מאוד מחמיא כי אני מתפקדת כרגיל. 

לכל אורך הדרך הייתי עטופה בתמיכה גדולה מסגל ההוראה, מה שאפשר לי ללמוד ברוגע ותחושה טובה.

דבר חשוב נוסף לגבי הלקות שלי, היא היכולת שלי להרגיש דברים, גם אם לא רואים אותם.

הדרמה עבורי היא קול אשר נובע מהבטן,  וזה מתקשר לי לחוויה האישית כמי שמשתמשת המון באינטואיציות.  לקות הראיה שלי אפשרה לי לחדד ולפצות על החוש האבוד עם יכולות אחרות שהתחזקו. אני מרגישה דברים וקשובה מאוד למה שמתרחש מתחת לפני השטח.

ההכשרה המעשית, כיצד חווית אותה?

 במהלך ההכשרה שלי, הגעתי לעבודה עם נוער בסיכון.
אני עובדת עם חבר'ה מתבגרים לצד עבודה עם ילדים אשר חווים התמודדויות נפשיות רגשיות. אני מאוד אוהבת את הגיל הזה, גיל העשרה ומאוד אוהבת את הפסיכודרמה בקבוצה, לתהליך הקבוצתי יש כוח אדיר, הפסיכודרמה היא כלי מופלא באתגרי גיל ההתבגרות היות  והיא מאפשרת לאנרגיות להתפרץ, אני  נהנית מאוד מכל רגע שאני מטפלת.

כיום, לאחר שהגשמת את החלום, מה את חושבת שיש בפסיכודרמה שכל כך קסם לך?

אני מאמינה ששייקספיר אמר את זה  ראשון " שהחיים הם במה וכולנו שחקנים".

הפסיכודרמה עבורי זו  הזדמנות. לעשות שינויים קטנים שישאירו הדים גדולים, אדוות,  להרבה מאוד  מעגלים והיא נוכחת בחיי בחיבור ישיר לעולם הרוח היהודית ממנו אני באה, אני רואה חיבור מאוד מדויק בין עולם האמונה והיהדות לבין היופי והכוח של הפסיכודרמה."

 

למידע נוסף על לימודי תואר שני בטיפול בפסיכודרמה, יש ללחוץ על כאן על הקישור.

 

© 2015 Sofarider Inc. All rights reserved. WordPress theme by Dameer DJ.